Дела од Струмичката ликовна колонија ќе бидат изложени во Прилеп

Ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ – Прилеп во петок со почеток од 19 часот ќе биде домаќин на изложбата на делата од 54-тата Меѓународна Струмичка ликовна колонија, што ја...

29 март, 2018 @ 10:17 часот

Крвав 8 март во Прилеп: Двајца сопружници пронајдени мртви

Од МВР информираат дека вчера во 12.15 часот во полициската станица Прилеп, од итната медицинска помош било пријавено дека во стан на ул. „Димо Наредникот“ во Прилеп била пронајдена почината И.Н.(76) со...

9 март, 2018 @ 10:22 часот

Малата Дарија е првиот жител на Прилеп за новата 2018 година

Прилеп конечно го доби првото дете родено во Новата 2018 година. Синоќа околу 20 часот се роди здраво женско дете на Гинеколошкото одделение во прилепската градска болница. Малата Дарија, тешка 3.230 грама...

2 јануари, 2018 @ 16:12 часот

Од куќа во Прилеп украдени пари и накит вредни над 4 милиони денари

Непознат сторител извршил тешка кражба во куќа во Прилеп при што одзел евра, австралиски и американски долари, швајцарски франци и фунти, во вредност од 2.160.000 денари, како и разновиден златен накит во...

19 декември, 2017 @ 11:09 часот

Тешка сообраќајка на излезот од Битола кон Прилеп

Teшка сообраќајна несреќа се случила вечерва околу 22 часот на излезот од Битола пред клучката за Прилеп, пренесува порталот Маркукуле. Судрени се две возила, при што е причинета голема голема материјална...

10 декември, 2017 @ 23:08 часот

Поројните дождови во Прилеп причина за поплави и дефекти

Поради обилните врнежи денеска во Прилеп имаше повеќе дефекти во водоводната и канализациската мрежа со поплавени улици и куќи. Вечерва жителите на прилепската улица„Кузман Јосифоски Питу“ ќе останат...

16 ноември, 2017 @ 20:20 часот

Француско-германска комеморација во Битола и Прилеп

По повод Денот на примирјето од Првата светска војна и Денот на народна жалост амбасадите на Франција и Германија во Македонија ќе одржат комеморации во Битола и Прилеп. Во 12 часот комеморација ќе има...

11 ноември, 2017 @ 10:13 часот