Петмина од обвинетите за 27ми април повторно приведени

Пет лица обвинети за насилствата во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, ноќеска повторно се приведени и пренесени во Истражниот затвор Скопје, по налог на Кривичниот суд, потврдуваат...

28 март, 2018 @ 8:40 часот

Приведени 127 крадци во Цирих, има и македонски државјани меѓу нив

Полицијата на швајцарскиот кантон Цирих приведе 127 крадци, меѓу нив има и македонски државјани. Во акцијата за борба против криминалот се приведени лица од Македонија, Србија, Косово, Грузија, Франција,...

13 март, 2018 @ 14:11 часот

Двајца скопјани приведени поради фалсификување пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје вчера ги лиши од слобода лицата А.Л. (43) и Х.Б. (42) од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело – фалсификување пари. Приведените...

8 март, 2018 @ 12:04 часот

ТМРО бара од Иванов амнестија за обвинетите за 27 април

Од партијата ТМРО на Ванчо Шехтански апелираат до претседателот Ѓорѓе Иванов, итно со акт на помилување за сите 36 обвинети за настаните од 27 април, како што велат, да ја смири состојбата. „Треба да се...

29 ноември, 2017 @ 15:54 часот

Груевски побара итно пуштање на слобода на сите приведени за настаните од 27 април

Ова е последниот час кога ќе треба да се реагира, да се заштитат луѓето, затоа што правдата е на наша страна, ова е борба на народот за својата држава против хунтата на власт која ја води оваа заробена...

28 ноември, 2017 @ 15:47 часот

ОЈО гони 36 лица за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста

Триесет и шест лица се приведени со акцијата што рано утрово полицијата ја спроведе по налог на Јавното обвинителство. Тие се се гонат за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедност...

@ 10:02 часот

Приведени дваесетина учесници во собраниските инциденти од 27 април

По налог на јавен обвинител, рано утрово се приведени над 20 учесници поврзани со инцидентите во македонското Собрание од 27-ми април. Приведен е Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна...

@ 9:42 часот