Претставата „Контрабас“ од Азербејџан доби Гран-при на Фестивалот на монодрама во Битола

Добитник на гран при наградата на 20-тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на монодрама Битола 2018 година е претставата „Контрабас“ на актерот Шовги Гусеинов од Азербејџан. На синоќешното...

16 мај, 2018 @ 10:30 часот

Претставата „Пиреј“ ќе има премиера во Прилепскиот театар

Утре во 20:00 часот на сцената на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ ќе се изведе премиерата на претставата „Пиреј“ од Петре М. Андреевски, во режија на Љупчо Ѓоргиевски. Оваа претстава претставува...

26 април, 2018 @ 15:01 часот

„Планински џинови“ во режија на Паоло Маџели на сцената на МНТ

Претставата „Планински џинови“ проект на пет малцински театри меѓу кои и Албанскиот театар во Скопје и театри од Италија, Романија, Хрватска и од Србија, во режија на маестро Паоло Маџели ќе биде изведена...

@ 9:43 часот

Претставата „Дух“ по текст на Дејан Дуковски премиерно ќе биде изведена во МНТ

Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, во вторник, 24 април, премиерно ќе биде изведена во Македонкиот народен театар. Главната улога на духот ја толкува Гораст Цветковски,...

20 април, 2018 @ 16:57 часот

Велешкиот театар со претставата „Вдовицата се мажи“ гостува во Виница

Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во среда, на 4-ти април, со почеток од 20 часот, ќе гостува во Центарот за култура „Тошо Арсов“ во Виница со комедијата „Вдовицата се мажи“. Претставата...

1 април, 2018 @ 12:38 часот

Со претставата „Аналфабет“ одбележан Светскиот ден на театарот во Охрид

Народниот театар Охрид вчера го прослави Светскиот ден на театарот и прв роденден на претставата „Аналфабет“. Во претставата играат: Горан Стојаноски – Максим Благадуша, Никола Тодороски – Митре...

28 март, 2018 @ 10:43 часот

Со претставата „Кралските копилиња“ одбележан Светскиот ден на театарот во Велес

Во Велес синоќа на големата сцена на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ премиерно беше изведена претставата „Кралските копилиња“ од Сашо Димоски авторот на текст, режисер и концепт...

@ 9:45 часот

Претставата „Кец на десетка“ вечерва премиерно во МНТ

На малата сцена во Македонскиот народен театар на 17 ноември, во 19 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Кец на десетка“, поставена на текст од Митко Бојаџиски во колективна режија. Во претставата...

17 ноември, 2017 @ 14:06 часот