Дваесет и три години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Пред 23 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата. На местото на атентатот загина неговиот возач...

3 октомври, 2018 @ 11:59 часот

Кабинет на Иванов: Ставот на претседателот е непроменет и нема да го поколебаат никави притисоци, уцени и закани

Од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, соопштија дека најостро ги демантираат лагите изнесени од страна на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев...

6 јули, 2018 @ 13:42 часот

Ѓукановиќ ја презеде функцијата претседател на Црна Гора

Мило Ѓукановиќ денеска во Цетиње положи заклетва и официјално ја презеде функцијата претседател на Црна Гора. „Се колнам со мојата чест на Уставот на Црна Гора дека должноста претседател на Црна Гора...

20 мај, 2018 @ 18:22 часот

Теута Арифи има амбиција да стане претседателка на Македонија

Градоначалничка на Тетово и потпретседателка на ДУИ, Теута Арифи не ја отфрла можноста да се кандидира за претседател на државата. Таа денеска во специјално организирана дебата на емисијата Клик Плус...

17 мај, 2018 @ 9:39 часот

Објавен е конкурсот за деветтата Школа за млади лидери на претседателот Иванов

Објавен е конкурсот за деветтата по ред Меѓународна обука за млади лидери, што под покровителство на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ќе се одржи од 20 август до 31 август во Охрид. Годинашната...

16 мај, 2018 @ 13:26 часот

Почесен докторат за претседателот Иванов од Универзитетот „Џумхуријет“

На претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Сивас, Турција, му беше доделен почесен докторат од престижниот Универзитетот „Џумхуријет“. Како што соопштија од неговиот кабинет,...

11 мај, 2018 @ 15:46 часот

Премиерот и претседателот согласни: НБРМ не смее да остане без гувернер

Народната банка не смее да остане без гувернер. Тоа би предизвикало негативни импликации врз економијата на земјата, се согласиле претседателот Иванов и премиерот Заев. Шефот на државата како и на...

7 мај, 2018 @ 16:48 часот

Путин по четврти пат ја положи заклетвата за претседател на Русија

Во Големата палата во Кремељ, Владимир Путин по четврти пат положи заклетва за претседател на Русија. Тој порача дека новиот мандат и најверојатно последен, ќе биде посветен на подобрување на животниот...

@ 12:43 часот

Махмут Абас реизбран за претседател на Палестинската ослободителна организација

Палестинскиот лидер Махмуд Абас повторно синоќа беше избран за претседател на Извршниот одбор на Палестинската ослободителна организација (ПЛО). Реизборот на Абас следуваше на крај од четиридневниот...

4 мај, 2018 @ 8:23 часот