ЕУ:Дадена е условна препорака за почетни пристапни преговори доколку зeмјата ги изврши реформите

Европската Унија објави соопштение во кое пишува: „Од страна на Европската Унија не е дадена согласност за пристапни преговори на поранешната југословенска Република Македонија, туку е дадена условна...

27 јуни, 2018 @ 21:55 часот

Германија дава поддршка за преговорите на Македонија со ЕУ

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, е оптимист и смета дека министрите за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург можат да постигнат...

26 јуни, 2018 @ 13:57 часот

Заев испрати писмо во кое бара поддршка од премиерите на ЕУ

Претседателот на Владата, Зоран Заев упати писмo до премиерите на земјите членки на Европската Унија во кое ги повикува своите колеги да поддржат одлука за старт за пристапните преговори на Македонија...

@ 13:55 часот

Коѕијас: Европа мора да го испочитува дадениот збор кон Северна Македонија и Албанија

Земјите од ЕУ мора да го одржат својот збор и да ги отворат преговорите за пристап на Македонија и Албанија на самитот од 28 до 29 јуни, вели грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас. Тој во...

25 јуни, 2018 @ 15:18 часот

Српски „Курир“: Пропаднаа преговорите, Грција побарала премногу од Македонија

Македонија и Грција не успеаја вечерва да најдат заедничко решение за спорот околу името, па преговорите пропаднаа, напиша синоќа српскиот портал „Курир“. Како што „Курир“ ексклузивно дознава, грчката...

9 јуни, 2018 @ 12:23 часот

Османи: Наредните часови се клучни за исходот од преговорите за името

Имаме сериозен напредок и како никогаш порано двете земји не биле поблиску до решение. Наредните часови можат да бидат клучни за исходот од преговорите, истакна вицепремиерот задолжен за европски...

7 јуни, 2018 @ 13:46 часот

Коѕијас: Вселенската патријаршија преговара за признавање на МПЦ под името Охридска архиепископија

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, на државната телевизија во Атина кажа дека Вселенската патријаршија преговара за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква...

6 јуни, 2018 @ 8:35 часот

Заев: Следува разговор со Ципрас, ќе ја информирам јавноста за сите новости

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција истакна Македонија чекори кон Европската Унија и НАТО, а се решаваат и спорови, но се зајакнува и идентитетот. „Не сме биле побслику до решение, никогаш...

30 мај, 2018 @ 10:41 часот

Хан твитна: Имавме плодна дискусија со Димитров и Коѕијас, искрена поддршка за преговорите

„Плодна дискусија со пријатели од македонски појадок. Им благодарам на Никос Коѕијас и Никола Димитров за нивната конструктивна и напорна работа! Сите изразивме искрена поддршка за преговорите.“ Ова...

28 мај, 2018 @ 10:49 часот

Ѕанакопулос: Ерга омнес, уставна ревизија и име од предлозите на Нимиц теми на преговарачката маса во Њујорк

Ерга омнес, уставна ревизија и име од предлозите на Нимиц се темите на преговарачката маса во Њујорк, според министерот без ресор и портпарол на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос, кој смета дека постојат...

25 мај, 2018 @ 13:56 часот