Пратениците од внатрешноста ќе мора да патуваат секој ден до Скопје или да изнајмат стан до 400 евра

Од 1 септември пратениците од внатрешноста на државата, кои не поседуваат стан или куќа во Скопје, ќе мора да одберат дали ќе патуваат секој ден до работа со свој автомобил, за што ќе добиваат надомест...

28 август, 2018 @ 12:03 часот

Мицкоски: Референдум може да има, а може и да нема

Сѐ додека не се распише, постојат многу веројатности, сите опции се отворени и да се случи и да не се случи. Сѐ до оној момент додека референдумот не биде распишан, додека не биде дефинирано референдумското...

14 јули, 2018 @ 15:32 часот

Извештајот на Европската Комисија на дневен ред пред пратениците

Пратениците на денешната 47. собраниска седница ќе го разгледаат Извештајот на Европската Комисија за Република Македонија за 2018 година. На дневен ред на седницата се о Предлог одлуката за испраќање...

11 јуни, 2018 @ 11:19 часот

Спасовски за „27 април“: Пратениците беа приведени на барање на обвинителството

Сите наредби за приведување за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија се издадени од судија на претходна постапка врз претходно барање на јавниот обвинител за гонење на организиран...

26 април, 2018 @ 14:31 часот

ФОТО: Ова се најистакнатите политичари во светот од македонско потекло

Советници, градоначалници, пратеници, амбасадори – ова се профилите на најистакнатите политичари во светот кои имаат македонско етничко потекло. Тие се прва, втора или трета генерација на македонски...

13 април, 2018 @ 19:09 часот

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се враќаат во Собрание, ќе поднесат интерпелација на Владата

Извршниот и Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ вечерва одлучи пратениците да се вратат во Собранието, информираше партискиот лидер Христијан Мицкоски. ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација за работата...

1 април, 2018 @ 22:50 часот

Иванова: Мицкоски да не се крие зад народот, туку да одговори за неговата улога на 27 април

Христијан Мицкоски вчера призна дека бил во толпата пред Собранието и учествувал во настаните од 27-ми април. Откако го потврди присуството Мицкоски треба да одговори која била неговата улога на денот...

29 март, 2018 @ 15:19 часот

Жбогар за Законот за јазици: Мора да ја прифатиме волјата на мнозинството пратеници

Амбасадорот на Европска унија во Скопје, Самуел Жбогар, вчеравечер во интервју за ТВ 24 изјави дека е факт оти мнозинството пратеници во Собранието го изгласаа Законот за употреба на јазиците. „Имате...

24 март, 2018 @ 17:48 часот

Законот за заштита на личните податоци пред пратениците

Седници денеска ќе одржат собраниската Комисија за економски прашања и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Предлог-законот за изменување на Законот за основање на Агенција за...

22 март, 2018 @ 9:17 часот

Заев: Тоа што се протестира пред децата на пратениците е недозволиво

Децата на пратениците, лично јас, а и сите околу мене ќе ги заштитиме, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со протестите пред домовите на пратениците на СДСМ...

19 март, 2018 @ 12:13 часот