Османи преку видео порака од Бигорски го честиташе Велигден на православните христијани

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи со видео порака снимена пред Бигорскиот манастир на православните христијани им го честита Велигден. „Денес е ден Велигден, најголемиот и најважниот...

8 април, 2018 @ 17:57 часот

Православните христијани го слават Денот на Христовото воскресение

Православните христијани денеска го слават Велигден. Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот...

@ 12:22 часот

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божик

Православните христијански верници во Македонија утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети...

5 јануари, 2018 @ 9:35 часот