Случај „Поткуп“: Заев ослободен од одговорност

Не се докажа дека Заев побарал поткуп од бизнисменот Иван Николов. Во изрекувањето на пресудата, судијата потврди дека овој сведок на главната расправа давал нејасни одговори и не му поклони верба. Судот...

21 мај, 2018 @ 22:32 часот

Утре пресудата за „Поткуп“, во среда за „Тенк“

Кривичниот суд во понеделник ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, a во среда ќе биде објавена и пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот...

20 мај, 2018 @ 18:12 часот

Јавноста нема да ја види целосната видео снимка од „Поткуп“

Апелациониот суд ја прифати жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција по однос на одлуката на Кривичниот суд видео снимката во случајот „Поткуп“ да биде...

30 април, 2018 @ 10:42 часот

Во Кривичниот суд треба да се одржи ново рочиште за случајот „Поткуп“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за  случајот „Поткуп“,  во кој обвинет е премиерот Зоран Заев. На претходното рочиште, беше сослушан струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев,...

12 април, 2018 @ 8:28 часот

Целосната снимка за „Поткуп“ денеска нема да се слуша во судот

Целосната снимка за „Поткуп“ нема да биде пуштена на денешното рочиште, одлучи Кривичниот суд по барање на Основното јавно обвинителство. Причина за ова барање е затоа што станува збор за ПИ мерки...

26 март, 2018 @ 11:40 часот

Целосната снимка за „Поткуп“ денеска пред јавноста ќе биде пуштена во судница

Денес на рочиште кое ќе биде отворено за јавноста треба да биде пуштена снимката за договарање на наводен поткуп, која е дел од доказите во постапката во која му се суди на премиерот Зоран Заев. Покрај...

@ 8:41 часот

Во понеделник целосната снимка од „Поткуп“ достапна за јавноста

Јавноста идниот понеделник ќе може да ја види целосната снимка од случајот „Поткуп“, каде наводно Зоран Заев како градоначалник на Струмица, бара пари од бизнисменот Иван Николов. Скопскиот кривичен...

19 март, 2018 @ 14:09 часот