На Ердоган му се подготвува атентат за време на посетата на Балканот?

Разузнавачките агенции добиле дојава дека врз турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој денеска ќе допатува во посета на БиХ, би можел да биде извршен атентат, јави Фена повикувајќи се на агенцијата...

20 мај, 2018 @ 9:48 часот

Британската премиерка Тереза Меј во работна посета на Македонија

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Меј ќе оствари средба со...

17 мај, 2018 @ 9:09 часот

Вучиќ на средба со Ердоган пред посетата на Москва

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска замина на дводневна посета на Турција, каде ќе се сретне со претседателот Реџеп Тајип Ердоган. За време на посетата ќе се одржи и првиот состанок на високиот...

6 мај, 2018 @ 10:47 часот

Спасовски: Намален е криминалитетот на подрачјето на СВР Битола

Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Битола е стабилна и се бележи намалување на криминалитетот, рече министерот Оливер Спасовски во изјавата за медиумите по денешната посета на СВР Битола,...

19 април, 2018 @ 18:28 часот

Мицкоски до Хан: Опозицијата суштински го подобри квалитетот на реформските закони

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. „На средбата стана збор за извештајот...

18 април, 2018 @ 16:16 часот

Вицепремиерот Анѓушев во Берлин на самит за енергетика

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев денеска и утре во Берлин ќе учествува на Четвртиот самит за енергетска транзиција и дијалог за обновливи извори во енергетска безбедност...

17 април, 2018 @ 10:14 часот

ФОТО: Пoкриено сонцето од Кутлеш, да не му „боде очи“ на Коѕијас

Логото со сонцето од Кутлеш на хотелот „Престол“, кој се наоѓа наспроти хотелот „Гранит“ каде е сместен шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, е покриено со бело платно. Ваквиот „чин на добра...

12 април, 2018 @ 9:16 часот

Коѕијас ја почнува мини балканската турнеја, во четврток доаѓа во Охрид

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска ја започнува мини балканската турнеја, а во четврток, 12 април, во Охрид ќе се сретне со неговиот македонски колега Никола Димитров. Патувањето на Коѕијас,...

10 април, 2018 @ 10:21 часот