Позициите на Меј за Брегзитот предизвикаа драстичен пад на фунтата

Британската фунта денеска нагло падна бидејќи премиерката Тереза Меј остана на цврстите позиции за брегзитот, што ден претходно во Европската Унија беше оценето како нереално решение. Фунтата, која...

21 септември, 2018 @ 20:22 часот

Димовски: Заев трајно ги наруши позициите на Македонија

Заев трајно ги наруши позициите на Македонија и не доби датум за почеток на преговорите со ЕУ, изјави Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. „Преговорите за членство во ЕУ не почнуваат и не може...

28 јуни, 2018 @ 16:58 часот

Мицкоски по средбата со Ахмети: Немавме преговори, само ги аргументиравме позициите

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети денеска на средба во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, разговарале за актуелната политичка ситуација, пренесе МИА. По разговорите двајцата во...

3 март, 2018 @ 17:09 часот

Координацијата на лидерите трае повеќе од четири часа, не се соопштуваат позициите

Координативната средба на државно-политичкиот врв на Република Македонија која се одржува во Клубот на пратеници трае повеќе од четири часа. Лидерите на средбата ги разгледуваат последните предлози...

27 јануари, 2018 @ 23:08 часот

Скок од девет позиции на Македонија на последното рангирање на ФИФА

Најдобрата македонска фудбалска репрезетанција повторно напредна на последната рејтинг листа на ФИФА. На рангирањето за ноември, кое денеска беше објавено од страна на Светската фудбалска федерација,...

23 ноември, 2017 @ 10:43 часот