Заев-Чаба: Македонија ја има поддршката од Канада за интеграцијата во НАТО

Премиерот Зоран Заев, претпладнево се сретна со Кетлин Чаба, амбасадорка на Канада за Република Македонија. Како што информираат од прес-службата на владата, канадската амбасадорка ги поздравила чекорите...

20 февруари, 2018 @ 12:54 часот

Заев се сретна со Ердоган, добил поддршка за решавање на спорот со името

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев,за време на неговата посета во Турција, попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган. „Ердоган даде поддршка на добрососедските...

12 февруари, 2018 @ 18:29 часот

ОМД се придружува на кампањата на ММДЧП „Нашето име е Македонија“

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со седиште во Вашингтон со задоволство ја истакнува својата безрезервна поддршка за кампањата #НашетоИмеЕМакедонија, организирана од Македонското меѓународно...

20 јануари, 2018 @ 15:20 часот

Георгиевски: Треба да му се даде шанса на Мицкоски

Првиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, со објава на социјалната мрежа Фејсбук го поддржа изборот на Христијан Мицкоски за нов лидер на партијата. Тој на својот Фејсбук профил сподели...

24 декември, 2017 @ 12:06 часот

Заев: За Договорот со Бугарија имаме поддршка од граѓаните, до средината на 2018 треба да го решиме проблемот со името

Проверив, после Договорот со Бугарија дека граѓаните сакаат храбри одлуки и докажав дека храброста не ни недостасува, ја имаме. За тој договор имаме поддршка и од јавното мислење, а имавме поддршка...

22 декември, 2017 @ 23:08 часот

Груевски: Не планирам да застанам зад некој од кандидатите за нов лидер

Во врска со појавените шпекулации дека како долгогодишен Претседател на партијата ќе поддржам или фаворизирам или како што велат „ќе застанам зад“ еден или друг од можните кандидати за претседатели...

11 декември, 2017 @ 16:17 часот

ОБСЕ: Ќе продолжиме да работиме со институтиците за клучните реформи

ОБСЕ, нејзините институции, а особено Мисијата на ОБСЕ во Скопје ќе продолжат да работат во партнерство со националните институции за поддршка на договорените реформи во клучните области, вели генералниот...

18 ноември, 2017 @ 12:13 часот