Тимоние до Поповски: Македонија оди во правилна насока

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во Република Македонија, неговата екселенција Кристијан Тимоние, на која се...

23 август, 2018 @ 17:39 часот

Во американскиот Сенат поднесена резолуција за поддршка на Преспанскиот договор

Сенаторите Крис Марфи од Конектикат и Рон Џонсон од Висконсин, членови на Комитетот за надворешни работи на Сенатот на САД, поднесоа резолуција за поддршка на договорот на Македонија и на Грција, како...

2 август, 2018 @ 12:22 часот

Германија дава поддршка за преговорите на Македонија со ЕУ

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, е оптимист и смета дека министрите за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург можат да постигнат...

26 јуни, 2018 @ 13:57 часот

Заев испрати писмо во кое бара поддршка од премиерите на ЕУ

Претседателот на Владата, Зоран Заев упати писмo до премиерите на земјите членки на Европската Унија во кое ги повикува своите колеги да поддржат одлука за старт за пристапните преговори на Македонија...

@ 13:55 часот

Илија Чашуле: Не можам да се изначудам на интелектуалците кои го поддржуваат Договорот

Професорот Илија Чашуле преку статус објавен на социјалните мрежи вели дека не може да им се изначуди на некои интелектуалци кои го поддржуваат договорот потпишан со Грција, а за кој вели дека има многу...

18 јуни, 2018 @ 14:31 часот

Премиерот Заев на средба со ученици-иноватори: Ја заслужуваат нашата поддршка

Премиерот Зоран Заев, заедно со директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски, се сретнаа со ученици иноватори и нивните ментори и професори, кои како тим „MAKBot Pioneers“...

20 април, 2018 @ 13:38 часот

Протест пред руската амбасада во Скопје за поддршка на протераниот дипломат

Неколку стотини граѓани и поддржувачи на партијата „Единствена Македонија“ попаднево се собраа пред руската амбасада во Скопје за да ја изразат својата поддршка за протераниот руски дипломат. На...

3 април, 2018 @ 20:11 часот

Шекеринска-Чавушоглу: Турската поддршка за влез во НАТО останува силна

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, во рамките на официјалната посета на Република Турција, денеска во Анкара имаше одвоени средби со премиерот, Бинали Јилдирим, и со министерот...

21 март, 2018 @ 20:48 часот

Мицкоски: Заев ја има поддршката од ВМРО-ДПМНЕ ако не потпадне под уцените за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ гарантира стабилно мнозинство само да се отфрли неуставниот закон за јазици, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој го повтори партискиот став дека е видливо постоењето...

12 март, 2018 @ 16:41 часот

Европратеничката Маријана Петир: Останувам со македонскиот народ, чувајте го највредното што го имате

Ќе бидам и понатаму со вас во вашата борба. Вашиот идентитет е дел од вас. Македонската култура и традиција се непроценлив дел од европското наследство. Сакам да ве охрабрам да го чувате највредното...

27 февруари, 2018 @ 20:40 часот