Заев испрати писмо во кое бара поддршка од премиерите на ЕУ

Претседателот на Владата, Зоран Заев упати писмo до премиерите на земјите членки на Европската Унија во кое ги повикува своите колеги да поддржат одлука за старт за пристапните преговори на Македонија...

26 јуни, 2018 @ 13:55 часот

Шекеринска испрати писмо до министрите на НАТО со кое бара прием на Македонија

По постигнувањето на договорот со Грција, министерката за одбрана Радмила Шекеринска испрати писмо до министрите за одбрана на 29-те земји членки на НАТО, во кое од нив бара поддршка за Македонија на...

24 јуни, 2018 @ 14:18 часот

ОМД испрати писмо до Гутереш во кое бара правда за Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), со седиште во Вашингтон, испрати писмо до Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, со барање да го искористи својот авторитет и да ја повика...

6 јуни, 2018 @ 10:37 часот

11 американски конгресмени бараат Македонија да добие полноправно членство во НАТО

Обединета македонија дијаспора (ОМД) ја информира јавноста дека 11 конгресмени, предводени од Конгресменот Џим Бенкс од Индијана, каде има голема македонско-американска заедница, испратија писмо од...

3 мај, 2018 @ 15:56 часот

Нимиц им испратил писмо на Димитров и Коѕијас во пресрет на средбата во Охрид

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно...

11 април, 2018 @ 12:08 часот

Ванковска за писмото од 200 интелектуалци: Бевме ставени пред стрелачки вод

Професорката Билјана Ванковска вечерва во емисијата „Само вистина” зборуваше за нападите од дел од јавноста за 200 интелектуалци кои побараа прекин на преговорите за името. „Бевме ставени пред стрелачки...

13 март, 2018 @ 21:11 часот

Огинар до Фрчкоски: „Интелектуалците“ од твојот сој никогаш не ќе можат да исчекорат од Платоновата пештера

Професорот Нестор Огинар, кој заедно со неговата сопруга Милица е еден од потписниците на писмото од 200 интелектуалци за прекин на преговорите за името му напиша отворено писмо на проф. Љубомир Фрчкоски,...

23 февруари, 2018 @ 18:38 часот

200 македонски интелектуалци бараат прекин на преговорите за името

Над 200 интелектуалци испратија отворено писмо до политичките лидери во кое прашуваат кој ги овластил да преговараат за нашето име и идентитет и за понижувањето што Македонија го трпи во преговарачкиот...

16 февруари, 2018 @ 23:52 часот