„Охридски бисери“ – Интернационален натпревар за млади музичари

Охрид и оваа година ќе биде домаќин на интернационалниот натпревар за млади музичари „Охридски бисери“, на кој се пријавени над 80 учесници од повеќе држави. На манифестацијата, која се одржува од 15...

20 јуни, 2018 @ 11:17 часот

Охрид се поврза со Варшава преку новата сезонска авиолинија

Првиот лет од Варшава пристигна на 4 јуни во 16:20 часот на oхридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“, во организација на полскиот тур-оператор „Рејнбоу“, опериран од страна на авиокомпанијата „Ентер...

5 јуни, 2018 @ 12:00 часот

Четири лица загинаа во тешка сообраќајка на патот Ресен – Охрид

Четири лица загинале во тешката сообраќајна несреќа што попладнево се случила на патот Ресен-Охрид кај селото Крушје. Во незгодата учествувале три возила од кои две со битолски и едно со охридски регистарски...

6 мај, 2018 @ 20:39 часот

Показна вежба на МВР во Охрид: специјалци спасуваа нападнат брод

Денеска, на пристаништето во Охрид припадниците на Единицата за специјални задачи, Езерската полиција и Хеликоптерската единица, во склоп на одбележувањето на 7 Мај-Денот на македонската полиција,...

5 мај, 2018 @ 17:46 часот

Охрид СОС: Бремена научничка која допатувала на конференција во Охрид е депортирана во Цирих

Научник со колумбиски пасош кој викендов требало да учествува на конференција за блатни екосистеми во Охрид, итно бил депортиран за Цирих. Невладината организација Охрид СОС обвинува дека станува...

28 април, 2018 @ 18:17 часот

Со настани во Скопје, Охрид и Штип, МВР ќе го одбележи денот на полицијата

По повод денот на полицијата – 7 мај, следниот викенд ќе се организирааат неколку настани на кои очекуваме присуство на голем број граѓани, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски. „Одбележувањето...

@ 18:07 часот

Автомобил се преврте пред населбата Рача во Охрид, возачот е неповреден

Нема сериозни повреди врз возачот на автомобилот што попладнево се преврте пред населбата Рача. Како што информира портпаролот на СВР Охрид, м-р Стефан Димоски, патничко моторно возило марка „Пежо“...

19 април, 2018 @ 18:45 часот

Прв директен лет од Истанбул до Охрид на „Св. Апостол Павле“

На аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид денеска ќе биде одбележано пристигнувањето на првиот директен лет од Истанбул до Охрид со авиокомпанијата „Онур Ер“, во организација на тур-операторот...

15 април, 2018 @ 11:30 часот

Димитров и Коѕијас од Охрид: Има напредок, но остануваат тешките прашања

Постигнат е напредок за дел од прашањата кои се веќе созреани, а за дел се уште постојат разлики, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров по денешната средба во Охрид со неговиот...

12 април, 2018 @ 14:01 часот

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Димитров и Коѕијас на средба во Охрид

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров денеска во Охрид ќе оствари средба со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас. Ова ќе биде трета средба на двајцата...

@ 8:09 часот