Османи не гледа ништо спорно во објавените конкурси за работа пред референдумот

Вицепремиерот на Владата и главен преговарач со ЕУ, Бујар Османи, за Телма истакна дека се консултирал со законските прописи и дека имал право да објави огласи за 200-тини отворени работни места во државните...

12 август, 2018 @ 20:00 часот

Османи за „Realnews“: Недобивањето датум од ЕУ може да има последици врз Договорот

Недобивањето датум за пристапни преговори со ЕУ, би предизвикало разочарување, но и последици врз имплементацијата на Договорот и врз исходот од референдумот, смета вицепремиерот за евроинтеграции...

24 јуни, 2018 @ 16:20 часот

Османи: Наредните часови се клучни за исходот од преговорите за името

Имаме сериозен напредок и како никогаш порано двете земји не биле поблиску до решение. Наредните часови можат да бидат клучни за исходот од преговорите, истакна вицепремиерот задолжен за европски...

7 јуни, 2018 @ 13:46 часот

Османи: Албанската верзија на предлогот за името и фонетички и граматички звучи албански

За вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Бујар Османи Република Илинденска Македонија, на албански онака, како што ја кажа премиерот Зоран Заев во саботата по лидерската средба, која во себе го...

21 мај, 2018 @ 22:30 часот

Османи и Мета разговарале за Законот за јазиците во Македонија

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во Тирана имал средба со албанскиот претседател, Илир Мета. Албанските медиуми јавуваат дека на средбата било разговарано за активностите...

20 мај, 2018 @ 11:22 часот

Немири во ДУИ, се судрија Хазби Лика и Бујар Османи

Партиски извори за „Газета Лајм“ велат дека во ДУИ има големи немири и расправии. Според овие извори кои сакаат да останат анонимни, судирот се случил меѓу вицепремиерите Хазби Лика и Бујар Османи. Причина...

14 мај, 2018 @ 11:22 часот

Османи бара храбри одлуки дома, кај соседите и кај членките на ЕУ

Заменик Претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во просториите на Секретаријатот за европски прашања oствари средба со германскиот државен Министер за Европа, Михаел...

10 мај, 2018 @ 12:12 часот

Менувањето на Уставот за Бујар Османи е форма, а не суштина на решението за името

Не сакам да влијаам на процесот и да кажам кои се ставовите на државата, бидејќи тие се кажуваат во преговорите. Можам да кажам дека ние треба да сме фокусирани на суштината, а не на формата. Уставот е...

1 мај, 2018 @ 19:34 часот

Османи во Брдо: Подготвени сме да преземеме брзи и таму каде што е потребно, радикални реформи

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, денеска ја предводеше владината делегација на Самитот на шефови на држави или влади на земјите-членки на процесот на соработка на Југоисточна...

24 април, 2018 @ 12:39 часот