Прославата за поканата во НАТО чинела 180 000 евра, опозицијата бара да се објават трошоците

„Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ“ –  Прослава со овој наслоб која беше организирана во саботата во 15 града низ дражавата под покровителство на Владата. Одлуката за организзирање на прославата...

17 јули, 2018 @ 8:09 часот

Мицкоски: Референдум може да има, а може и да нема

Сѐ додека не се распише, постојат многу веројатности, сите опции се отворени и да се случи и да не се случи. Сѐ до оној момент додека референдумот не биде распишан, додека не биде дефинирано референдумското...

14 јули, 2018 @ 15:32 часот

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ со протестен марш во Струмица

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска во 13 часот ќе одржи протестен марш во Струмица. „СДСМ е целосно избезумен и без компас. СДСМ е заразен со синдромот Заев. Во 15 реда успеваат да излажат и потоа да се демантираат....

8 јули, 2018 @ 11:47 часот

Мицкоски: Опозицијата го поддржува евро-атлантскиот пат на земјава

Oпозицијата цврсто чекори кон патот на евро-атлантските интеграции на Република Македонија, но доколку некој очекува од опозицијата да застане рамо до рамо со овие кои што ја потпишаа оваа капитулација,...

30 јуни, 2018 @ 17:00 часот

Во Собранието пратенички прашања, со присуство на опозицијата

Денеска во Собранието, ќе се одржи седницата за поставување на пратенички прашања, на која ќе учествуваат и пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ . Изминатите седници за пратенички прашања, прашања...

26 април, 2018 @ 9:23 часот

ВМРО-ДПМНЕ: Планот за реформи 3-6-9 доживеа тотално фијаско

Република Македонија стана земја каде власта не ги почитува ниту институциите, ниту Уставот и законите, велат во денешното соопштени до јавноста од ВМРО-ДПМНЕ. Правната држава е заробена од страна...

4 април, 2018 @ 10:48 часот

Со 61 глас „за“, без присуство на опозицијата, ратификуван Догворот со Бугарија

Со вкупно 61 глас ЗА и еден воздржан, пратениците денеска го поддржаа Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република...

15 јануари, 2018 @ 12:37 часот

Села дефинитивно ја напушта Владата, Заев вели дека одлуката е очекувана

Лидерот на „Алијансата за Албанците“, Зијадин Села, во изјава за медиумите рече дека ќе продолжат да дејствуваат како опозиција бидејќи бил нарушен договорот што го имале со претседателот на Владата,...

27 декември, 2017 @ 18:03 часот

И охридските опозициски советници ја бојкотираа работата на Советот

Опозициската коалиција предводена до ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Охрид ја бојкотираше денешната четврта седница. Причината за тоа е како што образложи координаторот Кирил Пецаков, притворањето...

21 декември, 2017 @ 10:46 часот

Заев: Градиме услови за национален консензус со претседателот и опозицијата

Владата на Република Македонија создава услови за градење национален консензус со сите клучни и одлучувачки политички субјекти: со претседателот на државата и со опозицијата, за забрзување на нашата...

13 декември, 2017 @ 14:46 часот