ОН го избра Исланд на местото на САД во Советот за човекови права

Генералното собрание на ОН го избра Исланд на местото на САД во Советот на ОН за човекови права, по одлуката на администрацијата на Трамп Вашингтон да ја напушти оваа организација со седиште во Женева. Исланд...

14 јули, 2018 @ 12:58 часот

Гутереш повика на воздржаност на земјите членки на ОН за нападите во Сирија

Генералниот секретар на Обединетитете Нации, Антонио Гутереш денеска соопштил дека подготвува анализа за вчерашните напади на Сирија што минатата ноќ ги изведоа САД, Франција и Британија. Тој истакнал...

14 април, 2018 @ 10:26 часот

Рускиот амбасадор во ОН ја обвини Британија дека си игра со оган

Отворената седница на Советот за безбедност при Обединетите нации, посветена на труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Сркипал и неговата ќерка Јулија, се одвивала во воена атмосфера, со меѓусебни...

6 април, 2018 @ 10:43 часот

Жарко Трајаноски: Дури и да се постигне нешто во ОН, немаме гаранција дека тоа ќе се почитува од Hellenic Republic

Зошто сум скептичен во врска со исходот од преговорите со Hellenic Republic? Еве го писмото со кое Hellenic Republic ја признава нашата држава со референцата „the former Yugoslav Republic of Macedonia“. Што може да се заклучи од ова писмо? 1....

13 февруари, 2018 @ 21:56 часот

Николоски: Ако излеземе од рамката во ОН, Македонија ќе биде губитник

Oваа држава се вика Република Македонија и треба да остане да се вика Република Македонија, тоа е ставот на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Александар Николоски, потпретседател на партијата во Анализа на ТВ 24. Вели...

7 февруари, 2018 @ 22:14 часот

Професорот Јанев предлага ОН да го решат спорот во наша полза

Професорот по меѓународно право Игор Јанев кој своевремено беше советник на претседателот Глигоров, кој сега работи во Белград, а важи за врвен експерт за ОН предлага решение на спорот за името. Тој...

1 февруари, 2018 @ 21:27 часот

Џејсон Мико: Можни се матни игри со придавката во ОН

Дури и ако Македонија го промени името само за „надворешни потреби” ќе има промени и во идентитетот, смета македонскиот лобист во САД, Џејсон Мико, пренесува порталот Експрес. Тој е сигурен дека Грција...

6 јануари, 2018 @ 11:34 часот

Обединети нации: Русија е окупациона сила на Крим

На генералното собрание на Обедниетите нации беше усвоена Резолуција со која се осудиваат наводните кршења на човекови права на Крим, а Русија се нарекува окупациона сила. За усвојување на документот,...

20 декември, 2017 @ 10:48 часот