Димитров до Николоски: Помирувањето мора да се направи врз принципот на одговорноста

Односите не може да се „релаксираат” на принципот на неказнивост за најцрниот ден во историјата на нашата демократија, што за влакно ќе ја турнеше државата во провалија, пишува на својот Твитер налог...

29 март, 2018 @ 14:36 часот

Премиерот смета дека протерувањето на рускиот дипломат нема да влијае на односите со Русија

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ја потврди информацијата дадена од министерот за надворешни работи Никола Димитров во врска со протерувањето на руски дипломат поради, како што рече,...

27 март, 2018 @ 17:01 часот

Димитров: Протераниот руски дипломат излегол надвор од својот мандат

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, денеска оствари средба со својата австриска колешка, Карин Кнајсл, по што следеше и заедничка прес-конференција на која Димитров ја образложи одлуката...

@ 14:14 часот

Дачиќ: Нема да ги жртвуваме националните интереси за да станеме членка на ЕУ

Србија нема намера да ги жртвува своите национални интереси за да стане членка на ЕУ, изјави српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ за државната телевизија РТС. „Можам да кажам од свое...

23 март, 2018 @ 19:47 часот

Османи-Задоржњук: Односите меѓу Македонија и Украина се исклучително добри

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања оствари средба со Амбасадорката на Украина во нашата земја,...

20 март, 2018 @ 15:53 часот

Заев – Рама од Пустец: Ги унапредуваме односите и низ грижа за малцинските права

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев заедно со неговиот албански колега Еди Рама денеска беше во посета на општината Пустец во Албанија, каде се сретнаа со жители на општината,...

16 декември, 2017 @ 18:20 часот