Тимотеј: Одлуката на Вселенската патријаршија го отвора патот за признавање на МПЦ-ОА

Одлуката на Вселенската патријаршија да може да објавува автокефалност на црквите и без согласност на останатите помесни православни цркви, го отвора патот за признавање на Македонската православна...

6 септември, 2018 @ 11:56 часот

Димитров: Косово да ја преиспита одлуката за данокот за увоз на земјоделски производи

Воведувањето на даночна стапка за увоз на земјоделски производи, билатералната соработка меѓу Македонија и Косово, како и можноста за одржување на првата Заедничка седница на Влади до крајот на оваа...

20 јули, 2018 @ 19:12 часот

По притисокот од јавноста, Џезаир Шакири – Хоџа се повлекува од советничкото место

Со Џезаир Шаќири, алијас командант Хоџа, донесовме заедничка одлука дa го раскинеме договорот, изјави премиерот Зоран Заев со што потврди дека Шаќири нема да биде ангажиран како надворешен соработник...

11 мај, 2018 @ 16:08 часот

Одлуката за екстрадиција на Грујевски и Бошковски ќе биде позната на 18 мај

Пo еден чaс зaд зaтвoрени врaти и дaден искaз, во Врховниот суд во Атина зaврши рoчиштетo по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски. Одлукaтa на судот ќе биде сooпштенa нa 18 мaј,...

27 април, 2018 @ 12:12 часот

Русија ќе прогласи македонски дипломат за „персона нон грата“

Реципрочните мерки што ги најави Русија како одговор на протерувањето нејзини дипломати од триесетина земји, меѓу кои и од Македонија, денеска ги официјализира руското Министерство за надворешни...

30 март, 2018 @ 17:44 часот

Могерини: Тоа што се случи вчера на Косово, да не се повтори

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, за време на состанокот со српскиот претседател Александар Вучиќ, рече дека вчерашните настани во Косово не смеат...

27 март, 2018 @ 21:43 часот

Премиерот смета дека протерувањето на рускиот дипломат нема да влијае на односите со Русија

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција ја потврди информацијата дадена од министерот за надворешни работи Никола Димитров во врска со протерувањето на руски дипломат поради, како што рече,...

@ 17:01 часот

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за рудникот Казандол

Владата денеска донесе одлука за едностран раскин на договорот за концесија за рудникот Казандол на територијата на општините Валандово, Богданци и Дојран. Договорот потпишан во февруари 2015 година...

@ 16:38 часот

Иванов: Одлуката за протерување на рускиот дипломат е избрзана

Република Македонија како земја кандидат за членство во Европската унија, ја следи политиката на ЕУ и нивните одлуки донесени по пат на консензус и на ниво на ЕУ. Со оглед на тоа дека одлуките за протерување...

@ 14:47 часот

Димитров: Протераниот руски дипломат излегол надвор од својот мандат

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, денеска оствари средба со својата австриска колешка, Карин Кнајсл, по што следеше и заедничка прес-конференција на која Димитров ја образложи одлуката...

@ 14:14 часот