Руското Министерство за одбрана тврди дека 1,7 милиони бегалци може да се вратат во Сирија

Повеќе од 1,7 милиони сириски бегалци може во блиска иднина да се вратат во своите домови во Сирија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана. Оттаму додаваат дека во Вашингтон се испратени детални...

20 јули, 2018 @ 18:40 часот

Шекеринска во Вашингтон на средба со американскиот секретар за одбрана Матис

Македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во Вашингтон денеска се оствари средба со американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис на која ќе разговараат за аспирациите на Македонија...

1 мај, 2018 @ 10:54 часот

Шекеринска-Димитров: Цврсто сме посветени да станеме 30-та земја-членка на НАТО

Република Македонија и нејзината Влада се цврсто посветени државата да стане 30-та земја-членка на Алијансата, за што има консензус кај сите политички партии, но и висока поддршка од граѓаните на Македонија. Ова...

2 март, 2018 @ 16:12 часот

Протест за одбрана на името во Скопје: Прекинете ги преговорите со Грција

Oд пред седиштето на ЕУ во Скопје вечерва започна протестот за одбрана на името Македонија. Голем дел од учесниците на протестот се појавија со знамиња и со транспаренти против евентуален компромис...

27 февруари, 2018 @ 19:27 часот

Нашинците во Мелбурн на протест: „Ние сме Македонци во одбрана на Македонија“

На 4 март, во паркот Carlton Gardens, Victoria St, Carlton во Мелбурн, Австралија ќе се одржи мирен протест под мотото „Ние сме Македонци во одбрана на Македонија“. Протестниот марш започнува во 13 часот и 30 минути и...

11 февруари, 2018 @ 12:54 часот

Јапонија со рекорден буџет за одбрана поради севернокорејската закана

Јапонија предвидува рекорден буџет за одбрана во висина од 5,19 трилиони јени (46 милијарди долати) за следната буџетска година, за да ја зајакне противракетната заштита пред заканите од севернокорејски...

16 декември, 2017 @ 10:04 часот