Протест за одбрана на името Македонија во Скопје и 14 градови во светот

Во организација на движењето „Нашето име е наше право“, денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје, во 13 часот, ќе се одржи протестен собир. На протестот ќе биде изразено незадоволство од, како што...

4 март, 2018 @ 8:12 часот

На 4 март во Скопје ќе се одржи мирен марш за одбрана на името

На плоштадот „Македонија“ во Скопје на 4 март ќе се одржи мирен марш за одбрана на името. Предвидено е да се чита прогласот на 200-те македонски интелектуалци за прекин на преговорите за името, а ќе има...

1 март, 2018 @ 21:55 часот

Милошоски: Ќе присуствувам на утрешниот протест, барањето за менување на Уставот е мешање во внатрешните работи

Антонио Милошоски, поранешниот министер за надворешни работи и сегашен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на протестниот марш за одбрана на името кој е закажан за утре во 18 часот пред...

26 февруари, 2018 @ 22:28 часот

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи протестот за одбрана на името

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ информираат дека не се организатори, ниту ги поддржуваат протестите што ќе се одржат утре за зачувување на името, државата и идентитетот. „Го почитуваме демократското, уставно...

@ 19:16 часот

Владиката Агатангел на чело на утрешниот протестен марш за одбрана на името

Пред ЕУ Инфо центарот во Скопје, утре со почеток од 18 часот ќе започне семакедонски протестен марш против промена на името. Организатори на протестот се македонските заедници во светот, Светскиот Македонски...

@ 11:18 часот

Македонците во Австралија на протест за одбрана на името Македонија

Одборот за организирање и одржување на мирни македонски протести ги информира сите Македонци дека Македонската заедница од Мелбурн и Викторија ќе одржи масовен протест пред Викторискиот парламент...

25 февруари, 2018 @ 11:45 часот

„Тврдокорни“ и „МОС“ ќе протестираат за одбрана на името Македонија

Во организација на здруженијата „Тврдокорни“ и „Македонски обединети сили“ (МОС), во вторник на 27 февруари пред ЕУ Инфо центарот ќе се одржи протест за одбрана на името Македонија. „Браќа Македонци,...

18 февруари, 2018 @ 23:11 часот