Одбележани 75 години од стрелањето на ваташките младинци

Ваташани и кавадарчани денеска им се поклонија на 12 сте ваташки младинци. На споменикот во Моклиште, кој сведочи за големиот масакар кој го изврши бугарскиот фашистички окупатор на 16 јуни 1943 година...

16 јуни, 2018 @ 16:25 часот

Иванов упати честитка по повод одбележувањето на Денот на светите браќа Кирил и Методиј

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај – Денот на македонските и сесловенските просветители и учители, светите браќа Кирил и Методиј. „Одбележувајќи...

24 мај, 2018 @ 10:52 часот

И СПЦ ќе одбележува 1.000 години од основањето на Охридската архиепископија

Српската православна црква годинава ќе ја одбележи илјадагодишнината од основањето на Охридската архиепископија, се наведува во соопштението издадено по годишното заседание на Светиот архиерески...

11 мај, 2018 @ 10:57 часот

Синдикатите со марш ќе го одбележат Меѓународниот ден на трудот

Синдикалните организации во Македонија денеска се приклучуваат кон одбележувањето на 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот којшто се слави во чест и сеќавање на борбата на работниците за унапредување...

1 мај, 2018 @ 10:46 часот

Штип се подготвува за одбележувањето на празникот Чет’рсе

Општина Штип се подготвува за одбележувањето на 22 март Денот на пролетта или меѓу штипјани познат како Чет’рсе. Раководителот на Одделението за јавни дејност во Општина Штип, Билјана Казанџиска...

19 март, 2018 @ 13:17 часот

Одбележани 75 години од холокаустот врз македонските Евреи

По повод 75-годишнината од холокаустот на македонските Евреи во Втората светска војна, денес владини делегации присуствуваа на комеморативните настани во Скопје, Битола и Штип, информираат од владината...

11 март, 2018 @ 17:48 часот

Светот го одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, кој УНЕСКО го прогласи на 30-тата сесија на Генералната конференција во 1999 година. Во 2000 година 21 февруари е промовиран како Ден...

21 февруари, 2018 @ 10:23 часот

Владина делегација положи свежо цвеќе на вечното почивалиште на Делчев

Во рамки на одбележување на 146 годишнината од раѓањето на националниот херој и револуционер, Гоце Делчев, владина делегација предводена од заменик претседателка на Владата на Република Македонија...

4 февруари, 2018 @ 13:57 часот

37 години од раѓањето на музичката легенда Тоше Проески

Македонија денеска одбележува 37 години од раѓањето на најголемата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески, кој трагично загина во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска. Во неговиот...

25 јануари, 2018 @ 10:13 часот