ОМД: Го осудуваме чинот на палење знамиња и фотографии од политичари

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), како една од организациите на непартиското глобално движење “#НиеСмеМакедонија” кое на 3-ти и 4-ти Март обедини над 100,000 Македонци, како во дијаспората така и...

6 март, 2018 @ 10:52 часот

Митрополитот Агатангел се оградува од постапката на Синодот на МПЦ-ОА

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, со писмена реакција се оградува од соопштението на МПЦ – ОА, со кое ѝ се заблагодарува на БПЦ за одлуката да прифати да биде мајка-црква. „Изненаден...

27 ноември, 2017 @ 22:38 часот