Поднесено обвинение за настаните од 27 април: 30 лица се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска соопшти дека Јавното обвинителство на РМ до основниот суд Скопје 1 поднело обвинителен акт против 30 лица во врска со настаните од 27 април 2017 година. 28...

27 март, 2018 @ 13:40 часот

Целосната снимка за „Поткуп“ денеска пред јавноста ќе биде пуштена во судница

Денес на рочиште кое ќе биде отворено за јавноста треба да биде пуштена снимката за договарање на наводен поткуп, која е дел од доказите во постапката во која му се суди на премиерот Зоран Заев. Покрај...

26 март, 2018 @ 8:41 часот

Наместо за убиство, обвинетиот во случајот Алмир ќе одговара за тешко дело против безбедноста на луѓето

Бобан Илиќ обвинет за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу, нема да одговара за „Убиство со умисла“, туку за „Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“, бидејќи на денешното рочиште,...

15 март, 2018 @ 14:56 часот