За Нимиц решавањето на спорот за името било најдобар роденденски подарок

Медијаторот на ОН во решавање на спорот со името, Метју Нимиц денеска од Преспа истакна дека не постоел подобар подарок за неговиот роденден од денешното потпишување на Договорот за името. Грците кои...

17 јуни, 2018 @ 19:52 часот

Ѕанакопулос: Ерга омнес, уставна ревизија и име од предлозите на Нимиц теми на преговарачката маса во Њујорк

Ерга омнес, уставна ревизија и име од предлозите на Нимиц се темите на преговарачката маса во Њујорк, според министерот без ресор и портпарол на грчката влада Димитрис Ѕанакопулос, кој смета дека постојат...

25 мај, 2018 @ 13:56 часот

Коѕијас бара прифаќање на еден од предлозите на Нимиц

Грција ја поддржува потребата да се прифати едно од имињата што ги предложи медијаторот Метју Нимиц. Ова го изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, за грчките медиуми, за време на средбите...

22 мај, 2018 @ 11:38 часот

Димитров пред средбата со Коѕијас: Пуштајте ми ве молам мудрост и нерви

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, во четврток и петок треба да се сретне во Њујорк со грчкиот колега Никос Коѕијас и да почне новата рунда преговори. Овој пат македонската страна повторно...

@ 11:26 часот

Димитров, Коѕијас и Нимиц на нова средба за името во Сунио

Денеска во Сунио, во Грција ќе се одржи нова средба на шефовите на дипломатиите на Република Македонија и Република Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, под посредство на личниот пратеник на Генералниот...

@ 9:23 часот

Протест за одбрана на името: Да бидеме жив штит преку кој нема да помине преименувањето на Македонија

Околу три илјади граѓани присуствуваа на протестот за одбрана на името Македонија кој попладнево се одржа пред македонското Собрание, во организација на македонската координативна мрежа СУМ – Сите...

26 април, 2018 @ 21:25 часот

Димитров и Коѕијас ги завршиле виенските преговори со работна вечера

Работна вечера имаа синоќа министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Виена, по заедничката средба со специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц. Со...

@ 9:55 часот

Во Виена нова средба меѓу Димитров и Коѕијас

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас денеска ќе имаат средба во Виена. Новата рунда преговори ќе биде во присуство...

25 април, 2018 @ 8:13 часот