Левица ќе поднесе кривична против Заев за загрозување на независноста

Политичката партија Левица ќе поднесе утре кривична пријава против премиерот Зоран Заев до Основното јавно обвинителство – Скопје, за сторено кривично дело против државата, по чл. 308 од Кривичниот...

20 мај, 2018 @ 21:18 часот

ОМД: Еди Рама со изјавата за заеднички претседател на Косово и Албанија поттикнува национализам

По повод изјавата на албанскиот премиер Еди Рама на 10-годишнината од независноста на Косово, во која прилика го наведе предлог заедничкото претседавање со двете држави, Обединетата македонска дијаспора...

21 февруари, 2018 @ 15:44 часот

За Јункер стремежот на Каталонија кон независност бил „катастрофа“

Стремежот на Каталонија за независност е „катастрофа“, против која ќе се бори Европската унија со цел да го поддржи единството на Шпанија, изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. „Каталонија...

19 ноември, 2017 @ 18:14 часот

Шпанците повеќе се грижат за невработеноста отколку за каталонската независност

Независноста на Каталонија е втора причина за загриженост за Шпанците, покажува најновата владина анкета во Шпанија. Шпанците се назагрижени за невработеноста, а корупцијата е на третото место на...

8 ноември, 2017 @ 9:38 часот