Димитров: Одлуката за протерување руски дипломат е и заштита на сопствените безбедносни интереси

Денеска ги известивме руските власти за нашата одлука да протераме еден руски дипломат, во тесна консултација со нашите партнери и сојузници, во целосна солидарност со Велика Британија, како и да ги...

26 март, 2018 @ 23:31 часот

Дачиќ: Нема да ги жртвуваме националните интереси за да станеме членка на ЕУ

Србија нема намера да ги жртвува своите национални интереси за да стане членка на ЕУ, изјави српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ за државната телевизија РТС. „Можам да кажам од свое...

23 март, 2018 @ 19:47 часот

Мицкоски: Остануваме на браникот на заштита на националните интереси

Одговорноста за процесот на разговори за спорот со името од овој момент е во рацете на Владата, а ВМРО-ДПМНЕ останува на браникот на заштита на националните интереси. Ова е ставот на претседателот на...

27 јануари, 2018 @ 23:58 часот