Иванов до Столтенберг: НАТО и ЕУ не смеат да бидат алиби за лош договор

Верувам дека вистинското место на Република Македонија е во Европската Унија и НАТО Алијансата. Ќе продолжам да ги поддржувам нашите стратешки цели. Ho, Европската Унија и НАТО во никој случај не смеат...

6 септември, 2018 @ 11:35 часот

Единствена Македонија: Марионетската власт да престане со провокации оти после плачат кога ги тепаат

Партијата Единствена Македонија реагира за вечерашната прослава за поканата во НАТО. „Марионетската власт во Скопје со најновата НАТО журка низ 15 градови низ државата, продолжува со провокации спрема...

14 јули, 2018 @ 15:14 часот

СДСМ: Македонскиот јазик и идентитет се обезбедени еднаш засекогаш

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш, соопштија од владејачката партија. „Македонскиот јазик станува...

@ 13:06 часот

Столтенберг: „Ова е одлука еднаш во животот, не може да ги добијат двете, не може да влезете во НАТО без да го смените името“

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на Самитот во Брисел изјави дека 29-те членки на НАТОсе договориле да ја поканат Македонија да почне пристапни преговори за членство во Алијансата. „Го...

11 јули, 2018 @ 19:42 часот

Заев ја откри можната формулација на референдумското прашање

Во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ 1, премиерот, Зоран Заев открива како би гласело референдумското прашање. „Народот убеден сум дека ќе биде „ЗА“ договорот со Грција заради тоа што...

6 јули, 2018 @ 13:14 часот

Пендаровски: Утре чекаме официјална најава за покана во НАТО

Утре чекаме официјална најава од седиштето на НАТО во Брисел дека на Македонија ќе и биде доделена официјална покана на следниот Самит на Алијансата во Брисел на 11 и 12 јули, изјави денеска Националниот...

28 јуни, 2018 @ 17:03 часот

Пендаровски: Грција вети дека нема да нѐ блокира во НАТО и ЕУ

Критериумот за влез на Македонија во НАТО од 2008 година до денес е решавањето на спорот со Грција. Сега треба да се ориентираме кон тоа што Грција ќе каже во своето писмо испратено до Алијансата, отколку...

26 јуни, 2018 @ 14:05 часот

Шекеринска испрати писмо до министрите на НАТО со кое бара прием на Македонија

По постигнувањето на договорот со Грција, министерката за одбрана Радмила Шекеринска испрати писмо до министрите за одбрана на 29-те земји членки на НАТО, во кое од нив бара поддршка за Македонија на...

24 јуни, 2018 @ 14:18 часот