Со настани во Скопје, Охрид и Штип, МВР ќе го одбележи денот на полицијата

По повод денот на полицијата – 7 мај, следниот викенд ќе се организирааат неколку настани на кои очекуваме присуство на голем број граѓани, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски. „Одбележувањето...

28 април, 2018 @ 18:07 часот

Јовески: Сметаме дека постојат основи за притвор за 27 април

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за Дојче веле вели дека одлуката на Врховниот суд се однесува за жалбите доставени во делот на истрагата. Новите мерки се побарани откако Обвинителството...

28 март, 2018 @ 11:28 часот

Николоски: Се претера со одмаздата за настаните од 27 април

Она што им се случи на пратениците од СДСМ на 27 април не е во ред, но чувствувам преголема желба за одмазда кај нив и сметам дека тоа не е во ред. Кога и да почне тоа судење за сите инволвирани ќе се одолговлекува...

27 март, 2018 @ 23:06 часот

Поднесено обвинение за настаните од 27 април: 30 лица се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска соопшти дека Јавното обвинителство на РМ до основниот суд Скопје 1 поднело обвинителен акт против 30 лица во врска со настаните од 27 април 2017 година. 28...

@ 13:40 часот

Богата културна предновогодишна понуда во Ресен

Започнувајќи од 14 декември, па се 30 декември Ресен ќе биде домаќин на голем број културни настани од различни области. Богатата понуда на настани започнува вечерва со отворањето на ликовната изложба...

14 декември, 2017 @ 10:00 часот

13 притвори и 6 домашни притвори за приведените од 27 април

Кривичен изрече 13 мерки притвор и 6 куќен притвор за осомничените за настаните во Собранието од 27 април, пренесува Сител. 30-дневен притвор доби екс-директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков,...

29 ноември, 2017 @ 18:45 часот