Заев смета дека е направен напредок во креативноста за изнаоѓање решение за името

По последните преговори на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, во Солун, премиерот Зоран Заев вели дека има напредок во изнаоѓање решение на спорот за името. „Вчера разговарав...

5 мај, 2018 @ 17:56 часот

ОМД бара ЕУ интеграција, но под услов да биде со уставното име и идентитет

Овогодишниот извештај на Европската Комисија, во аспект на пристапот, препораките и оценките, е всушност продолжение на досегашната пракса, почнувајќи со првиот извештај во далечната 2009 година кога...

20 април, 2018 @ 18:45 часот

Заев: Ова е нов, поволен ветер за идните заеднички остварувања

По повод Извештајот на Европската комисија и безусловената препорака за почеток на преговорите за Македонија со ЕУ, премиерот Заев одржа прес конференција на која истакна дека денешниот ден е еден...

17 април, 2018 @ 18:19 часот

Димитров и Коѕијас од Охрид: Има напредок, но остануваат тешките прашања

Постигнат е напредок за дел од прашањата кои се веќе созреани, а за дел се уште постојат разлики, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров по денешната средба во Охрид со неговиот...

12 април, 2018 @ 14:01 часот

Мицкоски-Холуб: Потребен е реален напредок во евроинтеграциските процеси

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на средба со шефот за политички односи на канцеларијата на Европската унија во Македонија, Лукас Холуб. Посочил дека земјава премногу долго се наоѓа во политичка...

29 декември, 2017 @ 19:37 часот

Јотовски има скок од десет места на последната АТП ранг листа

Македонскиот рекет број еден, Томислав Јотовски забележа напредок од десет позиоции на најновата АТП ранг-листа објавена денеска. Јотовски изминатите две седмици настапуваше на два турнири во Анталија....

27 ноември, 2017 @ 18:07 часот