МПЦ прати официјална покана до БПЦ за 1.000-годишнината од Охридската архиепископија

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г. Стефан официјално го поканил бугарскиот патријарх Неофит да учествува во празнувањето на 1000-годишнината од формирањето...

30 март, 2018 @ 20:50 часот

МПЦ-ОА: СПЦ има националистички претензии кон Македонија

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиеископија (МПЦ-ОА) оценува дека Предлог-текстот за промена на Уставот на Српската православна црква (СПЦ) содржи хегемонистички...

13 март, 2018 @ 16:33 часот

Бугарски интелектуалци: БПЦ требаше да го постави прашањето за МПЦ-ОА пред рускиот патријарх

Дваесетина истакнати бугарски интелектуалци и академици упатија отворено писмо до архиереите на Бугарската православна црква зошто прашањето за статусот на Македонската православна црква не било...

8 март, 2018 @ 16:26 часот

Патријархот Неофит за МПЦ-ОА: Имаме консензус за прашањата на иднината

Имаме консензус за главните прашања на претстоечкото единство. Ова за БГНЕС го изјави патријархот Неофит одговарајќи на прашањето што може да се очекува во блиска иднина во однос на приближувањето...

21 јануари, 2018 @ 12:20 часот

Македонска алијанса: Зошто БПЦ не излезе со став дека е за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА?

Партијата на македонскиот бизнисмен во дијаспората, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски испрати писмено соопштение до медиумите по повод одлуката на Светиот Синод на Бугарската православна црква да формира...

28 ноември, 2017 @ 11:51 часот

Митрополитот Агатангел се оградува од постапката на Синодот на МПЦ-ОА

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, со писмена реакција се оградува од соопштението на МПЦ – ОА, со кое ѝ се заблагодарува на БПЦ за одлуката да прифати да биде мајка-црква. „Изненаден...

27 ноември, 2017 @ 22:38 часот

Охридскиот огранок на ВМРО-НП го поздравува чинот на МПЦ-ОА да бара помош од БПЦ

ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се...

22 ноември, 2017 @ 10:23 часот