Претставата „Дух“ по текст на Дејан Дуковски премиерно ќе биде изведена во МНТ

Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, во вторник, 24 април, премиерно ќе биде изведена во Македонкиот народен театар. Главната улога на духот ја толкува Гораст Цветковски,...

20 април, 2018 @ 16:57 часот

МНТ го продолжува одбележувањето на 73-тиот роденден

Македонскиот народен театар во текот на месецов со повеќе настани под заедничко мото „Моќта на театарот“ го прославува 73-тиот роденден. Одбележувањето на годишнината од основањето МНТ го почна на...

10 април, 2018 @ 19:24 часот

Директорот на МНТ со возило удрил во 27-годишна девојка

Драган Спасовски Дац, директор на МНТ, вечерва на улицата Огњан Прица кај „Шампионче“ околу 21.20 часот со возило БМВ повредил 27-годишна девојка, се дознава од упатени извори, пренесе Плусинфо. Засега...

30 јануари, 2018 @ 23:47 часот

Претставата „Кец на десетка“ вечерва премиерно во МНТ

На малата сцена во Македонскиот народен театар на 17 ноември, во 19 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Кец на десетка“, поставена на текст од Митко Бојаџиски во колективна режија. Во претставата...

17 ноември, 2017 @ 14:06 часот