Грчка влада: Заев тајно се среќавал со специјалната претставничка на Мицотакис

Ставовите на грчката Влада во преговорите за името, но и размислувањата за опозициската Нова демократија, онака како што се пренесени во објавените стенограми од „Катимерини“ и германски ФАЗ, од двете...

3 октомври, 2018 @ 11:53 часот

Мицотакис: Илинденска Македонија е иредентистички предлог

Илинден и илинденското востание се идентификуваат со македонскиот иредентизам, смета лидерот на грчката опозициска Нова демократија Киријакос Мицотакис и вели дека неговата партија никогаш нема...

21 мај, 2018 @ 9:42 часот

Мицотакис бара промена на Уставот како предуслов за решение за името

Комплетно решение со ерга омнес име и уставна промена, се предусловите за договор меѓу Македонија и Грција, според лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис кој е во Софија...

17 мај, 2018 @ 9:18 часот

Мицотакис категоричен: Не е можно решение без промена на уставот

Решение не може да постои без претходно соседната земја да го промени нејзиниот устав и комплетно и неповратно да ги отстрани сите елементи на иредентизмот, вели Кирјакос Мицотакис, лидерот на најголемата...

27 април, 2018 @ 15:03 часот

Мицотакис: Грчкото општество е исклучително непријателско кон прашањето за името

Уставна ревизија, справување со иредентизмот и прашањата поврзани со идентитетот, се предусловите за постигнување договор, според лидерот на грчка опозициска партија Нова демократија, Киријакос Мицотакис. На...

12 април, 2018 @ 14:26 часот

Мицотакис за владата на Ципрас: Доволни беа две симболични преименувања и тргнаа да им дадат сѐ

Владата без план и без гаранции тргна да даде сѐ, доволни ѝ беа само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот, вели лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис,...

15 февруари, 2018 @ 16:21 часот

Мицотакс до Ципрас: Нема да ги поделиме Грците, за да ги обединиме „Скопјаните“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој денеска одржува одделни спредби во врска со проблемот на Грција со нашето име пред состанокот со Метју Нимиц, не доби поддршка од Кирјакос Мицотакис, јавува дописникот...

27 јануари, 2018 @ 16:00 часот