Мицкоски: Јас верувам дека Македонија ќе победи, секој граѓанин да постапи според сопственото убедување

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вечерашната прес-конференција од седиштето на партијата, соопшти дека опозициската партија донела одлука секој граѓанин на референдумот да постапи според...

12 септември, 2018 @ 8:56 часот

Столтенберг на средби со Џафери и Мицкоски во Собранието

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во вилата „Водно“, во македонското Собрание се сретна и со претседателот на Парламентот Талат...

6 септември, 2018 @ 12:16 часот

Мицкоски: Најмала е групата на граѓани која ќе гласа „за“ Договорот со Грција

Несериозно би било доколку би се затвориле во една канцеларија и би договориле од прилика како би бил нашиот став за референдумот и би излегле два-тројца од нас и би го бранеле тој став пред јавноста....

23 август, 2018 @ 17:42 часот

Христијан Мицкоски: Богатството во Македонија е во различностите на верите, културите и традициите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски упати честитка на верниците од исламската вероисповед: „Почитуван, Поглавар на Исламската заедница во Република Македонија Господин Реис Ул Улема, Хаџи...

21 август, 2018 @ 10:55 часот

Мицкоски: Илинден е крикот на поробениот Македонец, наша должност е да ја зачуваме оваа држава

Илинден е крикот на поробениот Македонец, тоа е жедта за слобода и човечки правдини, природниот стремеж за своја држава на секој Македонец. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на...

2 август, 2018 @ 12:35 часот

Заев не го убедил Мицкоски да повика на излезност за референдумот

ВМРО-ДПМНЕ остаува на истиот став за референдумот. Опозициската партија и покрај најавите дека в понеделник Собранието ќе го распише референдумот, вели треба да се исполнат комулативни услови, односно...

28 јули, 2018 @ 16:17 часот

Мицкоски: Референдум може да има, а може и да нема

Сѐ додека не се распише, постојат многу веројатности, сите опции се отворени и да се случи и да не се случи. Сѐ до оној момент додека референдумот не биде распишан, додека не биде дефинирано референдумското...

14 јули, 2018 @ 15:32 часот

Мицкоски од Струмица побара амнестија за осудените од 27 април

Денес во Струмица, ВМРО-ДПМНЕ  со нов протестен марш. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски побара амнестија за обвинетите за крвавиот четврток во Собранието на 27 април.  Според него, овие прогони...

8 јули, 2018 @ 19:19 часот

Мицкоски тактизира, го чека прашањето за да одлучи дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на референдумот

ВМРО-ДПМНЕ ќе чека да види дали ќе има референдум, кое ќе биде референдумското прашањето и содржината, па да реши дали ќе учествува на референдумот или ќе го бојкотира. Ова во вечерашната Топ тема на...

6 јули, 2018 @ 10:20 часот

Мицкоски: Опозицијата го поддржува евро-атлантскиот пат на земјава

Oпозицијата цврсто чекори кон патот на евро-атлантските интеграции на Република Македонија, но доколку некој очекува од опозицијата да застане рамо до рамо со овие кои што ја потпишаа оваа капитулација,...

30 јуни, 2018 @ 17:00 часот