Позициите на Меј за Брегзитот предизвикаа драстичен пад на фунтата

Британската фунта денеска нагло падна бидејќи премиерката Тереза Меј остана на цврстите позиции за брегзитот, што ден претходно во Европската Унија беше оценето како нереално решение. Фунтата, која...

21 септември, 2018 @ 20:22 часот

ВИДЕО: Меј тврди дека немало алтернатива за употребата на сила во Сирија

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека немало „алтернатива на употребата на сила“ во Сирија која е применета со цел сирискиот претседател Башар ал Асад да ја запре „употребата на хемиското...

14 април, 2018 @ 10:53 часот

Меј и Џонсон со поддршка за влезот на Македонија во ЕУ и во НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи присуствуваа на приемот, што во честа на шефовите на владите...

27 февруари, 2018 @ 12:41 часот

Трамп до Меј: Може да бидете Черчил на новата генерација

Американскиот претседател Доналд Трамп, во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј ѝрекол дека таа би можела да биде Винстон Черчил на новата генерација. „Дејли Телеграф“ дознава...

25 јануари, 2018 @ 14:15 часот