ФОТО: Првиот Македонец што ги истрча сите големи маратони во светот

Македонскиот маратонец Атанас Наумов стана првиот наш атлетичар што успеа да ги истрча сите шест главни маратони во светот, откако вчера успеа да ја заврши и трката во Бостон. Неготинецот Наумов, кој...

17 април, 2018 @ 15:00 часот

ВИДЕО: Ангел Јовевски покажа како се пее во „Ѕвездите на Гранд“

Во последната емисија од вториот круг на „Ѕвездите на Гранд“, радовишанецот Ангел Јовевски со изведба на македонска песна успеа да ја освои публиката, но и да добие зелено светло за пласирање во следниот...

11 април, 2018 @ 15:01 часот

Новелата „Двозначен“ од Стиви Дејвис објавена на македонски

Друштвото за издавачка дејност „Македоника“ од Скопје, неодамна ја објави новелата „Двозначен“ од велшката писателка Стиви Дејвис, во превод од англиски јазик на Дарко Цветаноски. Новелата „Двозначен“...

16 март, 2018 @ 10:09 часот

Заев за „Шпигел“: Барањето за менување на името во Уставот е недостоинствено

Премиерот Зоран Заев во интервју за германскиот магазин „Дер Шпигел“ го отфрла предлогот за менување на името на државата со име кое нема да биде преведено, исто како и промена на Уставот. „Не сакам...

26 февруари, 2018 @ 14:02 часот

Јункер и Хан денеска на средби со македонскиот државен врв

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, во придружба на еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Јоханес Хан денеска ќе престојуваат во неколкучасовна...

25 февруари, 2018 @ 12:19 часот

Василевска: Ајде сите да го додадеме презимето македонска/македонски

Професорката на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Иванка Василевска, упати повик до сите на своето презиме да си го додадат презимето македонски/македонска. Нејзиниот предлог доаѓа како одговор...

2 февруари, 2018 @ 15:10 часот