Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура „Ја сакам Македонија”, што во организација на Министерството за надворешни работи се одржува во...

25 август, 2018 @ 17:22 часот

СДСМ: Македонскиот јазик и идентитет се обезбедени еднаш засекогаш

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш, соопштија од владејачката партија. „Македонскиот јазик станува...

14 јули, 2018 @ 13:06 часот

Елка Јачева-Улчар: Постигнавме Грците да ни признаат нешто што ни е признаено уште во 1977 година и тоа било успех

Елка Јачева-Улчар од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“ на својот Фејсбук профил напиша дека во договорот со Грција е постигнато нешто што е признаено уште пред 40 години, а денеска...

14 јуни, 2018 @ 13:21 часот

Грчка европратеничка со нервозна реакција за говорот на Туск на македонски јазик

Ставовите и поддршката за Македонија од претседателот на Европскиот совет, но и употребата на македонскиот јазик од страна на Доналд Туск, се темите во прашањата што европратеничката од грчката опозициска...

30 април, 2018 @ 10:50 часот

Обраќањето на македонски јазик на Туск забележано во грчките медиуми

Одлуката на Доналд Туск изјавата на прес-конференцијата со Зоран Заев да ја даде на македонски јазик, не остана незабележана од грчките медиуми. Дел од новинарите во Грција, акцентот во нивните текстови...

28 април, 2018 @ 12:46 часот

Коѕијас: Луѓето од соседната земја прифаќаат дека Македонија и македонски јазик не се однесуваат на Александар Македонски

Името не треба да има иредентистички елементи, треба да биде сложено со географска одредница, со придавка и да разграничува дека не станува збор за грчката Македонија, вели шефот на грчката дипломатија...

28 март, 2018 @ 14:38 часот

МАНУ: Македонскиот јазик треба да ја задржи интегративната функција

Македонскиот јазик треба да ја задржи својата интегративна функција. Употребата на другите јазици треба да се одвива преку културна соработка и преку взаемно дружење и заеднички и културно уметнички...

20 март, 2018 @ 18:49 часот

Ќе се отвора катедра за македонски јазик на Универзитетот во Анкара

Во екот на разговорите со Грција за разликите за името, во кои една од темите е и македонскиот јазик, од Турција дојде абер за отворање насока за македонски јазик и литература на Универзитетот во Анкара. „Оваа...

21 февруари, 2018 @ 22:30 часот