Кабинет на Иванов: Ставот на претседателот е непроменет и нема да го поколебаат никави притисоци, уцени и закани

Од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, соопштија дека најостро ги демантираат лагите изнесени од страна на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев...

6 јули, 2018 @ 13:42 часот

Исчезнатата македонска актерка Адеа Шабани пронајдена мртва во Калифорнија

Полицијата од Лос Анџелес, Калифорнија пронашла свежо ископан гроб, на околу 80 километри од Сакраменто, во Јужна Калифорнија, за кој се верува дека е на исчезнатата македонска актерка Адеа Шабани (25),...

28 март, 2018 @ 10:06 часот

Што содржи македонската нацрт-спогодба која е доставена до Атина?

Грчката Нацрт-спогодба која содржи предлози за решавање на спорот за името е пристигната во Владата и таа првпат ќе биде разгледана во Скопје, заедно со нацрт-спогодбата подготвена од македонската...

20 март, 2018 @ 16:51 часот

Димитров рече дека е доставена македонска нацрт-спогодба до Атина и дека постојат разлики меѓу двете спогодби

Претставник на македонското Министерство за надворешни работи денеска во попладневните часови го доставил текстот на македонската нацрт-спогодба за решавање на спорот со името, истакна на денешната...

@ 16:36 часот

Василевска: Ајде сите да го додадеме презимето македонска/македонски

Професорката на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Иванка Василевска, упати повик до сите на своето презиме да си го додадат презимето македонски/македонска. Нејзиниот предлог доаѓа како одговор...

2 февруари, 2018 @ 15:10 часот