Ципрас: Не ја признаваме македонската нација, само нивното право на самоопределување

Договорот не ја признава македонската националност, го признава само правото на нашите соседи да се самоопределуваат, изјави премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во интервју за грчката телевизија...

14 јуни, 2018 @ 13:42 часот

Димитров: За идентитетот на македонската нација не се расправа

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, смета дека сега е вистински момент за решавање на прашањето за името помеѓу Македонија и Грција, откако ги слушна мислењата на двете страни, на денешните...

1 февруари, 2018 @ 14:23 часот

(Обновено) Ципрас: Во античко време не постоела македонска нација

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервјуто за утрешното издание на весникот “Етнос“ изјави дека “никогаш не постоела македонска нација во античко време, како што не постоела ниту нација на Атињаните...

20 јануари, 2018 @ 9:34 часот