Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Бања Лука негираше дека Русија се меша во исходот на референдумот за името во Македонија, јави новинската агенција ФЕНА. „Русија со ништо...

21 септември, 2018 @ 20:48 часот

Пороен дожд во истокот и североистокот од Македонија

Краткотраен пороен дожд и ретки грмежи се очекува попладнево да ги зафати источните и североисточните делови од државава. Синоптичарите најавуваат дека ќе дува умерен до засилен северен ветер, најизразен...

28 август, 2018 @ 12:19 часот

Тимоние до Поповски: Македонија оди во правилна насока

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во Република Македонија, неговата екселенција Кристијан Тимоние, на која се...

23 август, 2018 @ 17:39 часот

Заев на ФБ: Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители!

Премиерот Зоран Заев  на социјалната мрежа Фејсбук напиша: „Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители! Со зачленувањето во ЕУ, сите официјални комуникации меѓу Република...

21 август, 2018 @ 11:15 часот

ОМД одржа помен за жртвите од поделбата на Македонија во 1913

По повикот на Обединета македонска дијаспора (ОМД), се одржа помен и едноминутен молк за жртвите од бруталноста на грчката држава од поделбата на историска Македонија во 1912-1913. Поменот се одржа на неколку...

12 август, 2018 @ 19:34 часот

Од кои професии најдобро се заработува во Македонија?

Државниот завод за статистика ја објави листата на најдобро платени професии во Македонија во месец мај: 1. Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности – 55.842 ден. 2. Воздухопловен транспорт...

20 јули, 2018 @ 19:28 часот