Заев и Ципрас разговарале на телефон откако ги известиле лидерите во своите земји

Најмалку еднаш, а можеби и два пати, телефонски разговарале премиерите на Македонија и Грција, во периодот откако ги известија политичките сили во двете земји пред една седмица, објави грчката телевизија...

28 мај, 2018 @ 10:18 часот

Иванов на 27 април ќе биде домаќин на лидерите од процесот Брдо-Бриони

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на 27 април 2018 година во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони. Главната цел на Процесот...

19 април, 2018 @ 15:52 часот

Координацијата на лидерите трае повеќе од четири часа, не се соопштуваат позициите

Координативната средба на државно-политичкиот врв на Република Македонија која се одржува во Клубот на пратеници трае повеќе од четири часа. Лидерите на средбата ги разгледуваат последните предлози...

27 јануари, 2018 @ 23:08 часот

Ципрас на одделни средби со партиите во Грција ќе разговара за името на Македонија

На одделни средби со претседателите на сите политички партии, со исклучок на Златна зора, грчкиот премиер Алексис Ципрас во текот на денот ќе разговара за прашањето со името, по средбата со македонскиот...

@ 9:59 часот

Иванов, Заев, Димитров, Мицкоски и Ахмети на координација за името

На иницијатива на Министерството за надворешни работи, денеска во 18 часот во Клубот на пратениците ќе се одржи координативен состанок на државно-политичкиот врв на Република Македонија. На средбата...

@ 9:51 часот

Заев со премиерите на Западен Балкан на неформален состанок кај Могерини

Премиерот Зоран Заев заедно со премиерите од земјите од Западен Балкан утревечер во Брисел ќе присуствува на неформален состанок на покана на високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини. На третиот...

17 декември, 2017 @ 13:12 часот

Дводневен самит на лидерите на државите- членки на ЕУ

Лидерите на земјите членки на ЕУ во Брисел го почнаа дводневниот, последен за оваа година Европски совет, на кој ќе се разговара за прашањата за безбедноста и одбраната, соработката на ЕУ и НАТО, миграциите,...

14 декември, 2017 @ 16:26 часот