Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Бања Лука негираше дека Русија се меша во исходот на референдумот за името во Македонија, јави новинската агенција ФЕНА. „Русија со ништо...

21 септември, 2018 @ 20:48 часот

Лавров го поздравил договорот за новото име на Македонија

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник...

13 јуни, 2018 @ 13:57 часот

Лавров: Русија ќе протера 60 американски дипломати

Русија ќе протера 60 американски дипломати и ќе го затвори конзулатот на САД во Санкт Петербург, како одговор на сличните мерки на САД, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. „Во...

29 март, 2018 @ 21:06 часот

Лавров: Сега сме виновни и за студеното време што ја зафати Европа

Русофобијата што ги зафати западните земји се граничи со здравиот разум, па сега Русија се обвинува и за студеното време што ја зафати Европа, вели рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,...

6 март, 2018 @ 10:26 часот

Лавров смета дека ширењето на НАТО кон Македонија е грешка

Постои „џентлменски договор“ од 90-тите години меѓу Русија и САД и западните сојузници, со кој НАТО ветува дека нема да се шири на исток кон границите на Русија и кој е прекршен со трите проширувања...

19 февруари, 2018 @ 17:19 часот

Русија ќе го прифати новото договорено име на Македонија

Русија, најверојатно, ќе го признае новото име на Македонија што ќе го договорат Скопје и Атина, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, за време на годишната прес-конференција на која зборуваше...

15 јануари, 2018 @ 12:24 часот

Лавров и Тилерсон најавија учество на Советот на ОБСЕ во Виена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и државниот секретар на САД Рекс Тилерсон најавија дека ќе учествуваат на министерскиот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа...

23 ноември, 2017 @ 10:46 часот