Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура „Ја сакам Македонија”, што во организација на Министерството за надворешни работи се одржува во...

25 август, 2018 @ 17:22 часот

Ибрахими: Нема да прифатам да бидам министер, дури и ако ме предложат

„Јас нема да ја прифатам функцијата министер дури и да ме предложат“, е одговорот на Зеќирија Ибрахими, член на Централното раководство на Беса од крилото на Африм Гаши, на прашањето дали се вистинити...

15 мај, 2018 @ 11:59 часот

Денес во Собранието седници на комисиите за култура и европски прашања

Јавна расправа за Предлог-националната стратегија за развој на културата во Република Македонија во периодот 2018 – 2022 година ќе се одржи денеска во собраниската Комисија за култура. Со оваа стратегија,...

30 март, 2018 @ 8:54 часот

БЕСА смета дека програмата за култура била дискриминаторска за Албанците

Од движењето Беса денеска реагираа на годишната програма за поддршка на културата, за која велат дека уште еднаш потврдила оти финансиските средства кои со години наназад требало да им бидат доделувани...

24 февруари, 2018 @ 15:18 часот

Груевска-Маџовска: Во буџетот за култура нема ни денар за македонскиот јазик

Професорката Симона Груевска-Моџовска на својот фејсбук профил упати остра критика до Министерството за култура, поради распределба на буџетот, бидејќи како што вели, на 49 страници ниту еднаш не...

10 февруари, 2018 @ 15:52 часот