Судски рочишта за предметите „Тотал“ и „Транспортер“

Денес во Кривичниот суд треба да се одржат судски рочишта за случаите „Тотал“ и „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство  Во „Тотал“ обвинет е новинарот Драган Павловиќ-Латас, за затајување...

30 мај, 2018 @ 8:24 часот

Продолжен притворот на пратениците и на Чавков, Илиевски, Дамовски, Дурловски

Кривичниот суд во Скопје денеска им го продолжи притворот за нови триесет дена на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот...

27 декември, 2017 @ 16:01 часот

Шестмина пратеници на распит во Кривичен за настаните од 27 април

Во скопскиот Кривичен суд, судии на предходна постапка почнаа со распитот на шестте пратеници за собраниските настани од 27-ми април. Пратениците Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Крсто Мукоски,...

5 декември, 2017 @ 13:17 часот
Зградата на Кривичниот суд во Скопје, фото: Телма

Пред Кривичниот суд мирно, нема граѓани што протестираат

Пред Кривичниот суд во Скопје утринава нема граѓани кои протестираат против приведувањата на лица за учество во настаните во Собранието од 27 април годинава. Сообраќајот се одвива нормално, јавува...

29 ноември, 2017 @ 9:44 часот

Одложено судењето за „Триста“, обвинетиот Поповски не дојде на рочиштето

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО, „Триста“. Во предметот „Триста“ обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба...

21 ноември, 2017 @ 10:32 часот