Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“

За денеска во Кривичниот суд е закажано ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ . Обвинети во овој случај се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт...

6 јуни, 2018 @ 9:04 часот

Во Кривичниот суд рочишта за предметите „Титаник“ и „Поткуп“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат нови рочишта за предметите „Титаник“  и  „Поткуп“. Случајот  „Титаник“  е првиот  обелоденет случај од Специјалното јавно обвинителство. Во „Титаник“...

9 мај, 2018 @ 8:06 часот

Денеска во Кривичниот суд, рочиште за предметот на СЈО „Триста“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште за предметот на СЈО „Триста“. Во случајот „Триста“ е обвинет  Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите...

24 април, 2018 @ 8:45 часот

Денес во Кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тотал“, „Тарифа“ и „Тенк“

За денес во Кривичниот суд е закажана главна расправа за предметот „Тотал“, во кој е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок. Претходните две рочишта не се одржаа бидеќи не присуствуваше...

11 април, 2018 @ 8:51 часот

Во новата зграда во Кривичен суд ќе започне судењето за случајот „Титаник“

Денес во новата зграда на Кривичниот суд, обвинетите во случајот на СЈО „Титаник”  први ќе влезат во зградата на новиот Кривичен суд кој свечено беше отворен  на Денот на правосудството. Случајот...

2 април, 2018 @ 8:44 часот

Денеска судски рочишта за предметите на СЈО „Тифани“, „Триста“ и „Насилство во Центар“

Денеска во Кривичниот суд се закажани судења за  предметите на СЈО „Тифани“, „Триста“ и „Насилство во општина Центар“. Во предметот „Тифани“ за даночно затајување е обвинета новинарката Ивона...

19 февруари, 2018 @ 8:19 часот

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Траекторија“

Во предметот „Траекторија“  обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор...

14 февруари, 2018 @ 10:30 часот

Груевски и Јанкуловска на судење за случајот „Тенк“

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска треба да се појави во Кривичниот суд на првото рочиште за набавката на луксузниот мерцедес од 600.000 евра, во случајот што СЈО го отвори под името„Тенк” Обвинета...

30 јануари, 2018 @ 9:20 часот