Коѕијас: Европа мора да го испочитува дадениот збор кон Северна Македонија и Албанија

Земјите од ЕУ мора да го одржат својот збор и да ги отворат преговорите за пристап на Македонија и Албанија на самитот од 28 до 29 јуни, вели грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас. Тој во...

25 јуни, 2018 @ 15:18 часот

Коѕијас: Подобро Македонија да биде наш пријател отколку да стане Голема Бугарија

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас изјавил дека владата на Грција ги има во предвид сите можни опции за развојот на ситуацијата и дека националните интереси на земјата се заштитени,...

19 јуни, 2018 @ 9:24 часот

Коѕијас: Вселенската патријаршија преговара за признавање на МПЦ под името Охридска архиепископија

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, на државната телевизија во Атина кажа дека Вселенската патријаршија преговара за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква...

6 јуни, 2018 @ 8:35 часот

Коѕијас: Тие ќе го сменат името на државата, нешто што во историјата се има случено само еднаш

Мислам дека доаѓа моментот да го кажеш големото „да“ или големото „не“ и ги разбираш тешкотиите што се наоѓаат пред тебе, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју...

5 јуни, 2018 @ 12:06 часот

Коѕијас: Постигнувањето договор околу името со Македонија е прашање од национален интерес на Грција

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на денешната прес-конференција во Берлин со германскиот колега Хајко Мас рече дека постигнувањето договор околу името со Македонија е прашање од национален...

29 мај, 2018 @ 19:09 часот

Хан твитна: Имавме плодна дискусија со Димитров и Коѕијас, искрена поддршка за преговорите

„Плодна дискусија со пријатели од македонски појадок. Им благодарам на Никос Коѕијас и Никола Димитров за нивната конструктивна и напорна работа! Сите изразивме искрена поддршка за преговорите.“ Ова...

28 мај, 2018 @ 10:49 часот

Димитров и Коѕијас ги продолжуваат разговорите во Њујорк за името

Во зградата на ОН во Њујорк денеска треба да продолжат разговорите за надминување на спорот за името на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, со...

25 мај, 2018 @ 10:59 часот

Коѕијас: САД не вршат притисок, туку се интересираат за решение за името

Американската администрација не врши притисок, туку се интересира за решение кон кое водат преговорите за името и кои се потешките точки, вели шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕјас на брифинг...

23 мај, 2018 @ 12:07 часот