Заев во МАНУ, договорено е да продолжи меѓусебната консултација за спорот со името

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ја посети Македонската академија на науките и уметностите. Премиерот Заев на средбата во МАНУ ги информираше претседателот Таки...

15 февруари, 2018 @ 17:59 часот

Координацијата на лидерите трае повеќе од четири часа, не се соопштуваат позициите

Координативната средба на државно-политичкиот врв на Република Македонија која се одржува во Клубот на пратеници трае повеќе од четири часа. Лидерите на средбата ги разгледуваат последните предлози...

27 јануари, 2018 @ 23:08 часот

ФОТО: Започна координацијата на државно-политичкиот врв за името

Државно-политичкиот врв вечерва во Клубот на пратениците го почна координативнот состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција,...

@ 20:38 часот

Ципрас на одделни средби со партиите во Грција ќе разговара за името на Македонија

На одделни средби со претседателите на сите политички партии, со исклучок на Златна зора, грчкиот премиер Алексис Ципрас во текот на денот ќе разговара за прашањето со името, по средбата со македонскиот...

@ 9:59 часот

Иванов, Заев, Димитров, Мицкоски и Ахмети на координација за името

На иницијатива на Министерството за надворешни работи, денеска во 18 часот во Клубот на пратениците ќе се одржи координативен состанок на државно-политичкиот врв на Република Македонија. На средбата...

@ 9:51 часот

Координација на државниот врв за предлозите на Нимиц

Од Министерството за надворешни работи информираат дека утре државниот и политичкиот врв на Македонија ќе присуствува на координативен состанок на кој ќе биде разгледана иницијалната рамка за решавање...

26 јануари, 2018 @ 11:31 часот

Конститутивна седница на Национално координативно тело за заштита на деца од злоупотреба и занемарување

„Децата се најранливата категорија кога станува збор за насилство и занемарување и затоа треба да им се посвети посебно внимание и грижа. Траумите од претрпено насилство и недостиг на грижа во детството,...

27 декември, 2017 @ 17:49 часот