Охрид СОС: Бремена научничка која допатувала на конференција во Охрид е депортирана во Цирих

Научник со колумбиски пасош кој викендов требало да учествува на конференција за блатни екосистеми во Охрид, итно бил депортиран за Цирих. Невладината организација Охрид СОС обвинува дека станува...

28 април, 2018 @ 18:17 часот

Свечена академија и регионална конференција по повод Денот на правосудството

По повод Денот на правосудството, утре ќе биде одржана свечена академија, на која најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев, шефица на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалаинен и на амбадсадорот...

4 април, 2018 @ 9:06 часот

Бачев: Бараме одговор од Заев зошто врши брутална албанизација во администрацијата

Претседателот на политичката партија Единствена Македонија, Јанко Бачев, денеска одржа прес-конференција на којашто информираше за одредени државни органи каде, како што рече, застапеноста на Албанци...

22 март, 2018 @ 15:56 часот

Османи: Одлуката да не одам на конференција ја донесов како Европеец, не како Албанец

Контроверзната одлука да не присуствува на конференција во Босна и Херцеговина за Западен Балкан од причина што на истата не е покането и соседно Косово, вицепремиерот Бујар Османи ја правда со образложеие...

24 февруари, 2018 @ 13:00 часот

Османи не оди на конференција во БиХ оти не било покането и Косово

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи нема да присуствува на конференцијата во Босна и Херцеговина за Западен Балкан, поради тоа што Косово не е покането на овој собир. Османи ја потврди информацијата...

23 февруари, 2018 @ 20:50 часот

Џафери во Вилтон Парк ке учествува на конференција за ефикасен независен парламент во РМ

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и околу 30 претставници од сите политички партии застапени во Собранието, службите во Собранието, Парламентарниот институт и претставници...

13 февруари, 2018 @ 9:43 часот

Дескоска: Обидот за негирање на јазичните права е обид за дискриминација

Министерката за образование и наука, проф. д-р Рената Дескоска, денеска се обрати на конференцијата посветена на унапредување на остварувањето на правата на припадниците на заедниците кои се помалку...

6 декември, 2017 @ 15:34 часот