Генимата: Не постојат политички предуслови за консензус околу името

Генимата ја обвинува грчката влада за тајно дејствување и уште еднаш повторува дека е потребно да се свика лидерска средба со претседателот на државата. Каква спогодба подготвува Владата, кога не постојат...

1 февруари, 2018 @ 13:30 часот

Мицкоски од Брисел упати критики до Владата и побара консензус за решавање на спорот со името

Во рамките на посетата на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во Брисел, Мицковски оствари средба со еврокомесарот, Јоханес Хан. На средбата станува збор за интегрирањето на Република Македонија во рамките...

29 јануари, 2018 @ 16:17 часот

Османи: Името треба да се реши, нема друга алтернатива за НАТО и датум за ЕУ

Добро е што започнаа разговорите со опозицијата за постигнување консензус во државата во однос на спорот за името во пресрет на посетата на медијаторото на ОН Метју Нимиц. Тоа дава оптимизам и надеж...

@ 12:36 часот

Заев оптимист дека може да се изгради национален консензус за спорот со Грција

Премиерот Зоран Заев по координативниот состанок на државно-политичкиот врв на кој се зборуваше за спорот со името и кој траеше пет часа, изјави дека е оптимист дека може да се најде национален консензус...

27 јануари, 2018 @ 23:40 часот

Патријархот Неофит за МПЦ-ОА: Имаме консензус за прашањата на иднината

Имаме консензус за главните прашања на претстоечкото единство. Ова за БГНЕС го изјави патријархот Неофит одговарајќи на прашањето што може да се очекува во блиска иднина во однос на приближувањето...

21 јануари, 2018 @ 12:20 часот

Дијаспората бара национален консензус за заштитa на името без референдум

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) е загрижена по повод изјавата на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој по вчерашната средба со универзитетскиот професор од Грац, Флоријан Бибер,...

20 декември, 2017 @ 10:03 часот

Заев: Градиме услови за национален консензус со претседателот и опозицијата

Владата на Република Македонија создава услови за градење национален консензус со сите клучни и одлучувачки политички субјекти: со претседателот на државата и со опозицијата, за забрзување на нашата...

13 декември, 2017 @ 14:46 часот