Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Премиерот Заев по лидерската средба рече дека го информирал државниот врв за сите детали за преговорите со Грција кој се воделе со цела одговорност и посветеност на државните интереси. „Владите на...

19 мај, 2018 @ 19:10 часот

Фуере: Решението за името треба да биде со почитување на македонскиот јазик, култура и идентитет

Сосема е јасно дека времето за постигнување на договорот меѓу Македонија и Грција околу разликите за името е кратко. Очекуваме во јуни ЕК да ја потврди препорката за почеток на преговори. Ако спорот...

6 април, 2018 @ 11:43 часот

Вучиќ оптимист за компрoмис во дијалогот со Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави дека го поддржува дијалогот со Приштина, се надева на компромисно решение, но и дека не очекува тоа да се случи до крајот на 2018 година, пренесува Макфакс. Вучиќ...

25 јануари, 2018 @ 10:26 часот